+48 698 225 168 zapisy@natursport.pl

Ciekawe szlaki i miejsca

Dziś Gmina Człopa to 73% lasów, 42 zbiorniki wodne, 2 rzeki (Cieszynka i Płociczna – dorzecze Drawy) oraz wiele mniejszych cieków wodnych. Aż 12% powierzchni na północnym-zachodzie Gminy stanowi Drawieński Park Narodowy, chroniący polodowcowy krajobraz rzek Drawy i Płocicznej z bogactwem flory i fauny.

To po tym terenie biegnie kilkaset kilometrów szlaków pieszych, kajakowych, rowerowych, Nordick Walking a turyści pokonują je także konno i na nartach biegowych. Kwitnie tutaj turystyka wędkarska, grzybobrania, polowania a dzikość i niedostępność terenu dla masowej turystyki sprowadzają tutaj osoby szukające cichego pleneru malarskiego i fotograficznego.

Ciekawe miejsca w Gminie Człopa.

1. Neogotycki Sąd Grocki, dziś Urząd Miejski.

2. Szkoła (1933) oraz Ratusz niemiecki w nowej części miasta.

3. Budynek Nadleśnictwa Człopa i przyległy park – dana siedziba niemieckich leśników.

4. Wiadukt kolejowy nad Cieszynką.

5. Kościoły w Przelewicach (wystrój myśliwski), Jaglicach (ostoja nietoperzy), Wołowych Lasach (drewniany), Bukowie (czerwona cegła), Drzonowie Wałeckim (czerwona cegła).

6. Ciąg budowli hydrotechnicznych – młyny wodne na rzece Cieszynka (3 zniszczone po których pozostały spiętrzenia oraz jeden w rękach prywatnych niezniszczony za wsią Bukowo).

7. Dworek w Załomie oraz we wsi Dłusko.

8. Grodzisko wczesnośredniowieczne Człopy nad rzeką Cieszynką (VII-IX wiek n.e.) na szlaku Pieszo-Rowerowym „Brzegiem Człopskich Jezior”.

9. Drawieński Park Narodowy a w nim:

– Kościół i budynek Nadleśnictwa w Głusku,

– Elektrownia Wodna Kamienna w Głusku (najstarsza tego typu działająca el. wodna w Europie + najstarsza na świecie betonowa 36 poziomowa przepławka dla ryb),

– Centrum Informacji Turystycznej w Głusku,

– Jezioro Czarne na pn-wsch od Głuska (jedno z 3 jezior w Europie, w których woda nie miesza się w cyklu wiosennym i jesiennym, 29m głębokości, 19 ha, śródleśne)

– osada Ostrowiec oraz za nią Stara Węgornia (wodospady na rzece Płociczna)

– wieża obserwacyjna nad J. Ostrowiec,

– wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz szlaków dydaktycznych

-spływy kajakowe rz. Drawą w DPN,

– zabytkowe XVIII i XIX wieczne cmentarze,

– Kanał Sicieński (23 km dawny kanał alimentacyjny),

– możliwość wykupienia pozwolenia na wędkowanie na Drawie oraz J. Ostrowiec i J. Sitno,

– bunkry i okopy Wału Pomorskiego w DPN,

– ślady osadnictwa z XVIII-XX wieku,

10. Przejrzyste jeziora odpowiednie do nurkowania (12-26 m),

11. Szlak Kajakowy rzeki Cieszynki 16 km szlaku w dwóch wariantach- trudny technicznie i kręty oraz dla początkujących.

Ciekawe miejsca w regionie.

1. Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie (obóz dla żołnierzy, II WŚ).

2. Stare Osieczno – stanowisko obserwacyjne z II WŚ, oraz 2 bunkry typu Dromader, zabytkowy most na Drawie.

3. W Wałczu (30 km): Umocnienia Wału Pomorskiego w tym Muzeum Broni w Wałczu oraz Grupa Cegielnia, Muzeum Regionalne Wałcza, wiszący most, Centralny Ośrodek Sportu- Ośrodek Przygotowań Olimpijskich na Bukowinie w Wałczu (basen, kriokomora, masaże, boiska), zabudowania starego miasta.

4. Na szosie z Tuczna do Wałcza przez Zdbowo, Rutwicę znajduje się Magiczna Górka – butelki z wodą, auta małe i duże poruszają się bez silnika w górę szosy.

5. W Jabłonowie pomiędzy Wałczem a Mirosławcem znajduje się Zagroda Żubra i Rysia – przedstawiciele tych gatunków można tam obserwować na wybiegach a żubry nawet karmić z ręki.

6. Zamek Wedlów Tuczyńskich w Tucznie (10 km od Człopy).

Polecane szlaki turystyczne (niektóre atrakcje ze szlaków wspomniane zostały powyżej).

1. Trasa pieszo-rowerowa „Brzegiem Człopskich Jezior, 18 km, pieszo 5-6 godzin, rowerem 3-4 godziny. Szlak dla początkujących i rodzin z dziećmi. A na trasie:

START CZŁOPA, wiadukt z 1904 roku, grodzisko wczesnośredniowieczne Człopy, punkt obserwacyjny ptactwa wodnego nad J. Kamień, miejsce postoju między jeziorami, miejscowość Załom, Rezerwat Stary Załom (storczykowy) nad J. Załom, Leśniczówka Jeleni Róg (pogranicze Drawieńskiego PN), Dzwonowo i J. Białe + J. Czarne, META CZŁOPA.

2. Łączona trasa 46 km z Człopy do DPN i powrót do Człopy. Trasa wiedzie głównie przez lasy duktami leśnymi, brukami i leśnymi drogami przeciwpożarowymi. Miejscami duże przewyższenia 20-30 metrów do pokonania w obie trony w górę i w dół. Szlak dość wymagający i bardzo malowniczy. A na trasie:

START CZŁOPA, początek do Załomu jak w trasie powyżej, przed Leśniczówką Jeleni Róg odbijamy na czerwony „Szlak im. 4 Dywizji Piechoty” wiodący najpiękniejszą w okolicy doliną polodowcową rzeki Cieszynki, odbijamy na pd wchodząc na szlak niebieski do Węgorni (koniecznie zjechać 100m w lewo do rzeki), do Osady Ostrowiec, szlakiem przez J. Czarne, później niebieskim szlakiem na wschód na Most Karolinka (uwaga ostry zjazd i męczący podjazd), szlakiem pomarańczowym do Jagody, później do Dzwonowa duktem przeciwpożarowym bez szlaku (uwaga nie skręcać tak jak idzie szlak czarny i pomarańczowy– nie przejezdny rowerami wzdłuż J. Długie), Dzwonowo, J.Białe i Czarne, META CZŁOPA.

3. Trasa Nordic Walking Człopa – Leśniczówka Raczyk, Człopa, 5 i 8 km pętla. Szlak malowniczy łatwy, choć momentami ze stromymi zboczami, pieszo 2 godziny.
A na trasie:

START CZŁOPA ul. Młyńska, lasem na wschód górą doliny polodowcowej, J. Młyński Staw, mijamy Leśniczówkę Raczyk, (mała pętla przez drogę do J. Trzebin a dalej do Człopy a duża w lewo), duża pętla skręca w lewo na „Burzową Górkę”, punkt obserwacyjny zwierząt nad rz. Cieszynką, wzdłuż rz. Cieszynki w górę biegu i powrót do małej pętli do J. Trzebin i do Człopy.